Şifremi Unuttum ?  Üyelik !     Email :  Şifre :   
   Ana Sayfa  | Albüm Üyelik   |  Ziyaretçi Defteri Oku   Yaz   |  Hakkimizda   |  Künye   |  Açilis Sayfasi   |  Favorilere Ekle   |  17.09.2019 15:34:57
  Kategoriler
 Köyümüz
 Gündem
 İş Adamlarımız
 Bizden Yetişenler
 Altyapı bilgileri
 Yazarlarımız Hakkında
 Tarihi Yapılar
 Muhtarlık
 Ofspor
 Of Haberleri
 Of Hakkında
 Genel Haber

  Anket
> Sitemizin Yeni Hali Nasıl Olmuş ?
Çok Güzel [8]
Güzel [5]
Fena Değil [1]
Beğenmemiş [1]
Sonuçlar           

  Duyurular
www,sugeldi,com
Of Sugeldi Koyu (13.04.2012)


  Çesitli Konular

  En Çok Okunanlar

  Sayac
17.09.2019 Bugün Toplam
Tekil 154 4.117.413
Çoğul 154 4.117.427
G.Sayfa 156 4.304.860
IP No  :  3.229.122.166

 
   :::    Of Hakkında
Yazilari Küçült Yazilari Büyült
14.12.2007

İklimi ve Sosyal Yapısı

'İlçemizde her mevsim yağış alan yazları serin ve yağışlı, kışları ılık ve yağışlı Karadeniz iklimi hüküm sürmektedir.

Temel alt yapı hizmetlerinin tamamlanması çay tarımının yaygınlaşmasıyla gelir düzeyinin yükselmesi İlçemizde kırsal ve kentsel yaşamda modern bir yaşama geçilmesine neden olmuştur. Bunda ulaşım imkanlarının yeterliliği, nüfusun büyük kentlere sürekli olarak gidiş-geliş şeklindeki akımı, kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması da belirleyici olmuştur.

İlçede yaşayan kent ve kırsal nüfus arasında büyük ölçüde sosyal ve ekonomik dengesizlik görülmemekte, toprak ağaları tarikat şeyhliği ve aşiret reisliği gibi toplumsal kurumlar bulunmamaktadır. Ancak bazı eski aileler arasında kabile birliği ve tutumu gözlenmektedir. Aileler arasında ekonomik bağımsızlık vardır. Toplumsal yapının bu görünümü ile belli bir gelir düzeyine ulaşılması toplumu hızla ana-baba ve evlenmemiş çocuklardan oluşan çekirdek aile yapısına doğru götürmemektedir.

Evlenen çocuk genelde aileden ayrılarak ayrı ev açar. Eşlerin evlenme yaşı erkeklerde 22-24, kadınlarda ise 18-20 dir. Eşler evlilikten önce bir söz kesme veya nişanlılık dönemi geçirirler. Düğünler İlçe merkezinde salon düğünleri veya evlerde dini merasim şeklinde; köylerde ise bir veya iki gün süren yöresel geleneklere göre yapılır.

Halkın eğlenme şekli nişan ve düğünlerde yapılan mahalli törenler ile yaylaya çıkışlarda yapılan şenlikler olarak kendini göstermektedir. Bu düğün ve şenliklerde kemençe eşliğinde “Horon” oynanır. İlçemizde başlıca sıksaray, candemirağa, atlama, hoşbilezik, bıçak ve kız horonu ile düz horon görülmektedir.

Halkın giyim kuşamı giderek modern görünüme dönüşmektedir. Geleneksel eski giyim kuşam bazen düğün ve yayla şenlikleri ile milli günlerde ve yüksek köylerde yayan halk arasında zaman zaman yaşatılmaktadır. “Zıpka” veya laz donu “Sapuk” denen çizme erkek giyiminin, “Peştemal”, “Yazma” ve “Kefiye” kadın giyiminin geleneksel görüntüleridir.

İlçemizde görülen boş inançlar genelde doğa olaylarına ilişkindir. Ay yeniye geçmeden tohum ekilmez, tarla biçilmez, yaylaya çıkılmaz, yayladan inilmez, kuluçka basılmaz. Güneş ve yağmur duaları, nazarlık takma, al basması, ay kesimi gibi inanç ve törelere az da olsa rastlanmaktadır. Yörenin coğrafi konumu, iklim ve bitki örtüsü yapı tekniğinin biçimlenişini etkilemiştir. Geleneksel mimarı kendini kırsal iç kesimde az da olsa göstermekte, kıyı ve İlçe merkezi giderek artan oranda görülen yıkımlarda yerini yeni ve çok katlı betonlama yapılara bırakmıştır. Bu yeni yapılaşma giderek kırsal kesimde de artmaktadır. Artık yerel ve eski Türk evleri yok olmaktadır.

'

Bu Haberi Yazdır     |   Okunma : 6668   |   Tavsiye Et   |   Habere Yorum Ekle   |   Kaynak : webmaster   |  

::: Kategorideki Diğer Haberler
-  Of İlçesi  (8318)
-  İklimi ve Sosyal Yapısı  (6668)
-  Yeri ve Jeolojik Yapısı  (6590)
-  Tarihi ve Kültürü  (6449)
-  Nufüs ve Ekonomi  (5931)

::: Bu Haber İçin Yapılmış Olan Yorumlar

Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış !

    Yazar Login

 
 

 

  Yusuf Kazdal
  3853  Gün önce kaybolmus ve
  Kendisinden bir daha haber alinamamistir