Şifremi Unuttum ?  Üyelik !     Email :  Şifre :   
   Ana Sayfa  | Albüm Üyelik   |  Ziyaretçi Defteri Oku   Yaz   |  Hakkimizda   |  Künye   |  Açilis Sayfasi   |  Favorilere Ekle   |  17.09.2019 15:11:59
  Kategoriler
 Köyümüz
 Gündem
 İş Adamlarımız
 Bizden Yetişenler
 Altyapı bilgileri
 Yazarlarımız Hakkında
 Tarihi Yapılar
 Muhtarlık
 Ofspor
 Of Haberleri
 Of Hakkında
 Genel Haber

  Anket
> Sitemizin Yeni Hali Nasıl Olmuş ?
Çok Güzel [8]
Güzel [5]
Fena Değil [1]
Beğenmemiş [1]
Sonuçlar           

  Duyurular
www,sugeldi,com
Of Sugeldi Koyu (13.04.2012)


  Çesitli Konular

  En Çok Okunanlar

  Sayac
17.09.2019 Bugün Toplam
Tekil 103 4.117.362
Çoğul 103 4.117.376
G.Sayfa 105 4.304.809
IP No  :  3.229.122.166

 
   :::    Of Hakkında
Yazilari Küçült Yazilari Büyült
14.12.2007

Nufüs ve Ekonomi

'İlçemizde nüfus sayımının başladığı 1927 yılında nüfus büyüklüğü bakımından İl’in en büyük İlçesi olan Of’un nüfusu idari değişikliklerden büyük ölçüde etkilenmiştir. 1948 yılında Çaykara’nın İlçe olmasıyla Çaykara ve Dernekpazarı, 1990 yılında da Hayrat ve Balaban’ın Of’tan

Toprak dağılımı dengeli olup, küçük toprak mülkiyeti egemendir. Tarım işletmelerimiz ancak geçimlik düzeyindedir.

Tarım Arazisinin Dağılımı (Sayfanın en altında "Dosya Ekleri"nden ilgili dosyayı indirip ayrıntılı inceleme yapabilirsiniz.)

İlçemizin tarım arazilerinde ekilen, yetiştirilen ve üretilebilen ürün çeşitleri önem sırasına göre şöyledir.

a) Yaş Çay Üretimi : İlçemizde yaklaşık 100.000 dekar arazide çay üretimi yapılmaktadır. 1945 li yıllarda başlayan yaş çay üretimi giderek geniş alanlara yayılmıştır. Yılda üç sürgün hasadıyla İlçenin bugünkü yıllık yaş çay alımı 118.888 ton civarındadır. Yaklaşık 18-22 bin ton kuru çay elde edilmekte ve bu miktardaki kuru çayın ekonomik olarak getirisi olan gayrı safi hasılasının ilçeye değeri 90-100 Milyondur. Kamu ve Özele Ait Çay Bilgilerini Gösterir Tablo(Dosya eklerinden bakabilirsiniz!) Çaykur’a ait 5 çay fabrikasında yaklaşık 2145 daimi ve geçici personel istihdam edil mektedir.Özel Sektör Çay Fabrikaları ile beraber toplam istihdam miktarı 2370’i geçmektedir Resmi ve Özel bütün çay fabrikalarımızda yıllık kuru çay üretimi miktarı ise 13,813 ton işlenmiş çaydır.

b) Fındık Tarımı : İlçemizde fındık üretim alanı 4 bin dekar civarında bulunmaktadır.Mevcut alanlardan iklim şartlarına bağlı olarak 450-550 ton fındık üretimi yapılmaktadır. 2005 yılında yaklaşık 400 ton civarında ürün elde edilmiş olup,parasal değeri 2.000.000 YTL dir

c) Mısır Üretimi : Yaklaşık 8000 dekar arazide mısır tarımı yapılmaktadır. 2600 ton civarında üretim yapılmakta olup, çiftçimize gayrı safi hasılası 1.2-1.4 trilyon civarındadır.

d) Sebze ve Meyvecilik : Tamamen doğa şartlarında yetiştirilen sebze ve meyveciliğin ve Pazar değeri pek yoktur. Günlük tüketilir. Ancak her koşulda doğal olarak yetiştirilen kara lahana önemli bir yer tutar. Son yıllarda İlçemizde Seracılık yaygınlaştığından, sera ürünlerinden salatalık ve marul çiftçilerimize önemli kazançlar sağlamaya başlamıştır. Yukarıda bahsedilen ana ürünler yanında son yıllarda alternatif ürün olarak Kivi, Ceviz ve Narenciyeye büyük yöneliş olmaktadır. İl Özel İdaresi ve İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca çiftçilerimizin fidan ihtiyacı karşılanmasına çalışılmaktadır. 2005 yılında kiwide iyi nerim alınmış olup,yaklaşık 250-300 ton arasında meyve üretimi sağlanmıştır. Ortalama 105 YTL/kg değer üzerinden çiftçimizin kiwisi satılmış olup,elde kiwi kalmamıştır.Bu yıl Narenciye üretiminde son derece verimli olup pazara indirilmiştir.

e) Personel Durumu : İlçe Tarım Müdürlüğü iki katlı kendi hizmet binasında faaliyetlerini sürdürmekte olup, 5 Mühendis, 1 Veteriner Hekim, 3 Teknisyen, 1 Veteriner Sağlık Teknisyeni ve 1 Hizmetli görev yapmaktadır.

f) İlçe Tarım Müdürlüğü Zirai Faaliyetleri : 2006 yılında çiftçilerimize bedeli karşılığında verilmek üzere çeşitli tür ve cinste meyve fidanı dağıtılacaktır. Yine Çiftçilerimize dağıtılmak üzere İl Özel İdaresinden temin edilecek girdilerle birlikte Macar Fiği, kivi fidanı ve 25 aileye 10’ar kovanlık S.Y.D.Vakfı Sosyal Riski Azaltma Fonundan proje teklifi yapılarak proje uygulaması yapılacaktır. Ayrıca Müdürlüğümüz tarafından merkezde 2 adet Arıcılık kursu düzenlenmesi planlanmıştır.

B. HAYVANCILIK :

İlçemizin Hayvan varlığı 2005 yılı sonu itibarıyla şöyledir. (Dosya eklerinden bakabilirsiniz!)

Sahil şeridi ve orta kesimde aile ekonomisine katkı sağlamak amacıyla daha ziyade süt inekçiliği şeklinde kültür ırkı büyükbaş hayvan beslenir. Yüksek kesimlerde yerli sığır ve küçük baş hayvan yetiştirilir. Çay alanlarının mer’a ve otlaklar aleyhine genişlemesi hayvancılığın gerilemesi sonucunu yaratmıştır. Geniş yaylalar olmasına rağmen çok sayıda hayvan yetiştiriciliği görmemektedir. İlçemizde son yıllarda hızlı bir düşüşe girmiş bulunmaktadır. 2005 yılı sonunda tüm köyler şap aşılaması münasebetiyle taranmış olup büyük baş hayvan varlığında büyük azalma olduğu tespit edilmiştir. Yılda ortalama 600 sığır suni tohumlaması ihbarlı olarak yapılmaktadır. İlçemizde tarım alanında önemli sayılabilecek toplumsal örgütlenme dikkati çekmektedir. 17 adet Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 1 adet Tarım Kredi, 1 adet Fındık-Tarım Satış Kooperatifi, 1 adet Ziraat Odası Başkanlığı ve 2005 yılında bölgemizde kurulan Üzümsü Meyve Üreticileri Birliği üretim-satış ve pazarlama konularında örgütlenmişler ve faaliyetlerini sürdürmektedirler.

C. SANAYİ :

Çayda tekelin kaldırılarak Özel Sektöre de çay işleme imkanının tanınmasıyla İlçemizde işlenmiş çay sanayii oldukça gelişmiştir. Çaykur’un 5 adet Çay Fabrikası 1970 li yıllardan sonra kurulmaya başlayarak üretime başlamıştır. Tekelin kaldırılmasından sonra 7 adet Özel Sektöre ait çeşitli kapasitede ve kalitede üretim yapmak üzere Özel Sektör Çay Fabrikası bugün üretimlerini sürdürmektedir. Çaykur’a ait 5 çay fabrikasında yaklaşık 2145 daimi ve geçici personel istihdam edilmektedir. Özel Sektör Çay fabrikaları ile beraber toplam istihdam miktarı 2370’i geçmektedir.

İlçemiz Eskipazar Beldesi sınırları içinde üretim yapan 1 adet özel sektöre ait Yem Fabrikası vardır. Balık ve Hayvan yemi üretilen fabrikanın istihdam hacmi küçüktür ve bir aile şirketi olarak örgütlenmiştir.

Meva Çay Paketleme Makinesinin Bilgi Tablosu. (Dosya eklerinden bakabilirsiniz!)

İlçemiz küçük sanayi içinde Orman ürünleri İşletme Tesisleri ile yapımı bitirilen Küçük sanayi sitesi 1993 yılı sonunda hizmete açılmıştır.

D. TİCARET :

İlçemiz Merkezinde her Perşembe günü kurulan Pazar oldukça canlıdır. Çevre İl ve İlçelerden büyük bir kalabalık çeker. Ayrıca İlçe Merkezinde canlı bir ticari hayatın yaşandığı gözlenmektedir. Her çeşit ticari emtianın alınıp satıldığı ticari hayatta, işlenmiş çay, inşaat malzemeleri, ot alım-satımı ön sıralarda gelir. İlçede Ziraat, Halk, İş ve Akbank’ın şubeleri vardır.

'

Bu Haberi Yazdır     |   Okunma : 5931   |   Tavsiye Et   |   Habere Yorum Ekle   |   Kaynak : webmaster   |  

::: Kategorideki Diğer Haberler
-  Of İlçesi  (8318)
-  İklimi ve Sosyal Yapısı  (6667)
-  Yeri ve Jeolojik Yapısı  (6590)
-  Tarihi ve Kültürü  (6449)
-  Nufüs ve Ekonomi  (5931)

::: Bu Haber İçin Yapılmış Olan Yorumlar

Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış !

    Yazar Login

 
 

 

  Yusuf Kazdal
  3853  Gün önce kaybolmus ve
  Kendisinden bir daha haber alinamamistir