Şifremi Unuttum ?  Üyelik !     Email :  Şifre :   
   Ana Sayfa  | Albüm Üyelik   |  Ziyaretçi Defteri Oku   Yaz   |  Hakkimizda   |  Künye   |  Açilis Sayfasi   |  Favorilere Ekle   |  17.09.2019 20:12:58
  Kategoriler
 Köyümüz
 Gündem
 İş Adamlarımız
 Bizden Yetişenler
 Altyapı bilgileri
 Yazarlarımız Hakkında
 Tarihi Yapılar
 Muhtarlık
 Ofspor
 Of Haberleri
 Of Hakkında
 Genel Haber

  Anket
> Sitemizin Yeni Hali Nasıl Olmuş ?
Çok Güzel [8]
Güzel [5]
Fena Değil [1]
Beğenmemiş [1]
Sonuçlar           

  Duyurular
www,sugeldi,com
Of Sugeldi Koyu (13.04.2012)


  Çesitli Konular

  En Çok Okunanlar

  Sayac
17.09.2019 Bugün Toplam
Tekil 337 4.117.596
Çoğul 337 4.117.610
G.Sayfa 341 4.305.045
IP No  :  100.26.182.28

 
   :::    Genel Haber
Yazilari Küçült Yazilari Büyült
6.9.2009

DUR BAKALUM UŞAĞUM!

'TRABZON'DA PONTUS AÇILIMI

Müze Müdürü Nilgün Yılmazer, Rus ve Rum turistlerin Sümela'da şov yapmasına izin vermişti 

Sümela’daki Rum tahrikleri sonrası
Vali Kızılcık’ın ‘manastırı ibadete
açma’ girişimi, kenti ayağa kaldırdı

Çok garip şeyler oluyor!
KISA bir süre önce Rum ve Rus turistlerin Sümela’da ayin düzenlemeye kalkışması sonrası Trabzon’da garip şeyler olmaya başladı. Kentin yeni valisi Recep Kızılcık, halen müze olarak ziyarete açık bulunan Sümela Manastırı’nın ibadete açılması için girişimde bulunacağını açıkladı. Valinin açıklaması Trabzon’u kartıştırdı.

Recep Kızılcık

AB toplantısına rapor...
YARIN Trabzon’da yapılacak AB Reform İzleme Grubu toplantısı için kente gelecek olan hükümet üyelerine konuyla ilgili bir rapor sunacağını bildiren valiye siyaset, diyanet ve bilim çevrelerinden tepki yağdı. Valinin “Daha çok turist çekeriz” gerekçesi de Trabzon halkının ve sivil toplum kuruluşlarının öfkesini dindirmedi.

Bu valinin değil daha
üstten birinin fikridir!
MHP Trabzon Milletvekili Süleyman Latif Yunusoğlu, valiye baskı olduğunu düşündüğünü söyledi: Turist ziyaret yapar, ayin yapamaz. Zaten Trabzon halkı buna izin vermez. Valiyle mutlaka görüşeceğim.

Biz istesek Selanik’te
namaz kılabilir miyiz?

CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi: Sümela ibadete açılacak mı? Çalışma var mı? Açılmasının faydalı olacağı görüşünde misiniz? 

Türk Diyanet Vakıf-Sen: Vali
bir an önce aklını başına alsın

“GİRİŞİM, Pontus devletinin alt yapısını oluşturmaya yönelik. Türk Milleti iğdiş edilmek isteniyor. Trabzon halkını çıldırtmasınlar. Bedeli ağır olur.”

ela Manastırı’nı bilerek
siyasi simge haline getirdiler

KTÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Tellioğlu: Sümela Manastırı, bugün belirli çevreler tarafından siyasi bir simge haline getirildi.

Venizelos’u durdurduk
aynısını yine yaparız

Tarihi Sümela Manastırı’nın ibadete açılması için resmi girişimlerde bulunacağını açıklayan yeni Vali Kızılcık, Trabzon’u ayağa kaldırdı. Kentteki siyasiler ve sivil toplum kuruluşları Vali’yi topa tuttu.

Haber: Önsel ÜNAL
Geçtiğimiz günlerde Rum ve Rus turistlerin yasa dışı ayin tahrikiyle gündeme gelen Sümela manastırı ile ilgili tartışmalar sürüyor. Trabzon’un yeni Valisi Recep Kızılcık, halen müze olarak ziyarete açık bulunan Sümela Manastırı’nın ibadete açılması için girişimde bulunacağını açıkladı. İbadetleri engellendiği için kentin turist kaybedeceğini ileri sürerek girişimde bulunacağını açıklayan Recep Kızılcık, yarın Trabzon’da yapılacak AB Reform İzleme Grubu’nun toplantısı için kente gelecek olan hükümet üyelerine konuyla ilgili bir rapor sunacağını bildirdi. Gözler, yarın Trabzon’da yapılacak olan toplantıya çevrilirken Kızılcık’ın açıklaması siyaset, diyanet ve bilim çevrelerinde öfkeye neden oldu. Kızılcık’ın kızdıran sözlerine gelen tepkiler şöyle:

Trabzon halkı bu konuda hassastır

MHP Trabzon Milletvekili Süleyman Latif Yunusoğlu: “Trabzon halkı bu konuda hassastır ve bu tür girişimlere meydan vermez. Türkiye’nin kanunları var. Ayasofya’da namaz kılınmasına izin verilmeyeceğine göre Sümela’da da ayin yapılmasına izin verilmemesi lazım. Çünkü burası müze statüsündedir. Turist kazandırmak için başka yollar vardır. O yollar denenir. Turistler yine ziyaretlerini yaparlar. Ayin yapamazlar. Yoksa Trabzon halkı buna şiddetle karşı gelir. Daha önce nasıl ki Venizelos gemisiyle Trabzon Limanı’na gelenler gemiden indirilmemişse bugün yine aynısı yapılır. Trabzon halkı bu konuda hassastır. Ancak, öyle görülüyor ki Vali’ye yukarıdan bir baskı var. Kendisiyle mutlaka görüşeceğim.”


Sümela Manastırı’nda ayin yapmak isteyen Gürcü, Rus ve Yunanlı Rumlara Trabzon Müze Müdürü Nilgün Yılmazer izin vermeyince tartışma çıkmıştı. Yılmazer yakılan mumları da söndürtmüştü (üstte).

Pontus devletinin alt
yapısı mı hazırlanıyor?

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Hazım Zeki Sergi: Belli özellikleri ile milli ve dini duyguları yoğun yaşayan Trabzon bilerek seçilmiştir. Girişimler Pontus devletinin alt yapısını oluşturmaya yöneliktir. Trabzon Müze Müdürü Nilgün Yılmazer’i bu cesaretinden dolayı kutluyorum. Onu yalnız bırakan Valiliği ve hükümeti de kınıyorum. Trabzon Valisini aklını başına almaya davet ediyoruz. Trabzon belli özellikleri olan, dini ve milli duyguları yoğun bir şekilde yaşayan bir şehrimiz. Trabzon halkını çıldırtmasınlar. Bedeli ağır olur. Pontus devletini ilan etmek için alt yapı mı oluşturmak istiyorlar? Devletin bu noktadaki sessizliği bizi üzüyor. Böyle bir devlet olmaz. Devlet devletliğini bilsin. Orası bir ören yeridir.”

Vali iktidarın isteklerini
yerine getiriyor

MHP Trabzon İl Başkanı Nihat Birinci: “Trabzon Valisi büyük ihtimalle iktidar tarafından uyarıldı. Vali iktidarın isteklerini yerine getirmek üzere bu girişimde bulunabilir. MHP olarak önceki konularda nasıl bir duruş ve hassasiyet sergilediysek bu konuda da dik duruşumuzu göstereceğiz. Çünkü Türkiye bugün çok önemli kritik bir dönemden geçiyor.

Sümela siyasi
simge haline getirildi

Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Tellioğlu: “Sümela Manastırı bugün belirli çevreler tarafından siyasi bir simge haline getirildi. Manastır Hristiyan dünyası için önemli bir inanç merkezi değildir. Sümela Manastırının tarih boyunca böyle bir özelliği olmamıştır. Sümela Manastırındaki ayin tartışmalarının temelinde neyin yattığının çok iyi bir şekilde irdelenmesi gerekiyor.”

Önce Selanik’teki
camilerimizi ibadete açsınlar

Hüsnü Çöllü
Sümela’nın ibadete açılmasına yönelik Trabzon Valisi Kızılcık’ın girişimlerine bir başka  tepki de CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü’den geldi. Konuya büyük bir hassasiyetle yaklaşan Çöllü, önceki gün Meclis Başkanlığı’na Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle Sümela’nın ibadete açılmasına ilişkin bir çalışma yapılıp yapılmadığını sordu. Sümela’nın ibadete açılması için açılım getirenlerin yarın Ayasofya Müzesi’nin ibadete açılması için de yeni bir girişim başlatacağını vurgulayarak, süreci çok tehlikeli bulduğunu kaydeden Çöllü, “Müzeler, ören yerleri olarak nitelenmiş ya da nitelenmemiş. Selanik’te de camilerimiz var ama bunlar kapalı. O zaman bu camileri de ibadete açsınlar” diye konuştu.

'

Bu Haberi Yazdır     |   Okunma : 6180   |   Tavsiye Et   |   Habere Yorum Ekle   |   Kaynak : Yeniçağ Gazetesi   |  

::: Kategorideki Diğer Haberler
-  “2 MİLYON MÜSLÜMAN ÖLDÜRÜLDܔ  (11483)
-  Rize'yi karıştıran bina  (9572)
-  Bakırcı, Üstgeçidini Böyle Savundu  (6745)
-  HOLLANDA’DA POLİS OLAN VE KAZA KURŞUNU İLE VEFAT EDEN PİRAĞA KORUYUCU TOPRAĞA VERİLDİ.  (6345)
-  DUR BAKALUM UŞAĞUM!  (6180)
-  Silahını Temizlerken Vurulan Polis Toprağa Verildi  (5757)
-  Mustafa Sakoğlu'nu kaybettik  (5543)
-  Polis Memuru Pirağa Koruyucu Kaza Sonucu Hayatını Kaybetti  (5381)
-  Enkaza ulaşıldı, kurtulan yok  (5280)
-  Eşinizle Kavga Etmek İyi Olabilir  (5254)
-  Roze'de Likarbaya Belediye Desteği  (5054)
-  Peygamber Sevgisi Adlı Konferans  (4883)
-  Hollanda'da Görev Yapan Akyazılı Polis Hayatını Kaybetti  (4785)
-  Kemal Kemaloğlu Vefaatetti  (4575)
-  İşte helikopter enkazının bulunduğu bölge  (4243)
-  Hollanda da Kocatepe takımının maçında ortalık karıştı  (4151)
-  İNSANLIKTAN YOKSUN CANİLER  (4092)
-  Gazze nin cennet çocukları  (3978)
-  Uzungöllüler duvara karşı  (3940)
-  THY uçağı düştü  (3709)

::: Bu Haber İçin Yapılmış Olan Yorumlar

Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış !

    Yazar Login

 
 

 

  Yusuf Kazdal
  3853  Gün önce kaybolmus ve
  Kendisinden bir daha haber alinamamistir