Şifremi Unuttum ?  Üyelik !     Email :  Şifre :   
   Ana Sayfa  | Albüm Üyelik   |  Ziyaretçi Defteri Oku   Yaz   |  Hakkimizda   |  Künye   |  Açilis Sayfasi   |  Favorilere Ekle   |  18.09.2019 18:42:10
  Kategoriler
 Köyümüz
 Gündem
 İş Adamlarımız
 Bizden Yetişenler
 Altyapı bilgileri
 Yazarlarımız Hakkında
 Tarihi Yapılar
 Muhtarlık
 Ofspor
 Of Haberleri
 Of Hakkında
 Genel Haber

  Anket
> Sitemizin Yeni Hali Nasıl Olmuş ?
Çok Güzel [8]
Güzel [5]
Fena Değil [1]
Beğenmemiş [1]
Sonuçlar           

  Duyurular
www,sugeldi,com
Of Sugeldi Koyu (13.04.2012)


  Çesitli Konular

  En Çok Okunanlar

  Sayac
18.09.2019 Bugün Toplam
Tekil 950 4.118.575
Çoğul 950 4.118.589
G.Sayfa 959 4.306.033
IP No  :  35.171.146.16

 
   :::    Of Haberleri
Yazilari Küçült Yazilari Büyült
19.02.2008

Biryerlere Gelmek İçin ya Paranız Yada Gösterecek Vücuduz Olmalı

'Karadeniz Müziğinin dişi Davut Güloğlu’su olarak anılan ve son yıllarda yaptığı çıkışla adından söz ettiren Gülseren Gül’le;kendisini,sanatını ve Türk müziğini konuştuk. 

“BİRYERLERE GELMEK İÇİN YA PARANIZ YADA GÖSTERECEK VÜCUDUZ OLMALI”

“Beni pavyonlarda müzik yapmaya zorladılar.Kabul etmedim fabrikada işçi olarak çalıştım” 

“Kapalı olmam  ve akşam yemeklerine icabet etmediğim için bazı TV ve radyolara çıkamadım”

Röportaj:Halil BAYRAM

Yaptığı başarılı albümlerle son günlerde adından söz ettiren ve Karadeniz müziğinin dişi Davut Güloğlu’su olarak anılan Gülseren Gül içini gazetemize açtı.

-Gülseren Gül kimdir? 

-l977 yılında Samsun’da doğdum.İlköğrenimimi burada tamamladım.Babam Sürmeneli,annem ise Araklılı.

Yaklaşık 7 yıl lastik fabrikasında işçi olarak çalıştım.Samsungücü futbol takımında 2 yıl futbol oynadım.Bu arada bağlama kursuna giderek müzik hayatına başladım.Bu arada ilk albümüm olan  “Yatmışım hastaneye” yi çıkardım.

-Bağlama kursu görürken nasıl oldu da solo söylemeye ve buna bağlı olarak albüm yapmaya karar verdiniz? 

-Bağlama hocam Hüseyin Şimşek, “Sesinle yola çık “ dedi.Bende onun görüşüne uyarak o gün,bu gündür müzikle uğraşıyorum.

-Albümlerinizdeki parçalar kime ait,size aitse MESAM kayıtları var mı? 

-Albümlerimdeki parçalar bana ait.Yaklaşık 15 tanesinin MESAM kayıtları var.Yaşadığım duyguları müziğe döküyorum.Sevenlerimin desteğiyle müzikte belirli yerlere geldim.Hatta bizim insanımızın tabiriyle “Karadeniz’in Gül’ü” unvanını aldım.Bu unvan beni daha çok çalışmaya ve beni dinleyenlere ,sevenlere daha güzel eserler vermeye çalışıyorum.

-İlk albümünüz olan;”Yatmışım hastaneye”  nasıl doğdu.Bu adı neden verdiniz,albümünüze?

O sırada rahmetli annem hastanede yatıyordu.Sözlerinin büyük bölümü kendisine ait.O parça ve ilk albümümüm onun için bende çok büyük anıları ve önemi var.

Ailenizde sizden başka müzikle ilgilenenler var mı?

-Var tabii. Kardeşlerimde enstrümanı çalıyorlar.Albümlerimi yaparken onların hep desteklerini gördüm.Bu albümümden sonra müziğe ara verdim.

-Neden? 

-Çevremdeki insanlar beni müzik hayatından küstürdüler.Yalan,dolan…Örneğin ekstraları ayarlayanlar sanat peşinde değillerdi.Beni bir yerlere sürüklemek istediler.Pavyonlarda okutmak istediler.Ret ettim.Ve fabrikada işçi olarak çalışmaya başladım.Yaklaşık 2 yıl tekstil fabrikasında çalıştım.

-Sonra nasıl oldu sanata dönüşünüz?

-Dostum olan Mustafa Sırtlı Ağabeyim beni arayarak:”Böyle güzel ses, böyle güzel yürek bir kenarda kalamaz” dedi.Bu sözleri beni azimlendirdi. O hırsımla 2 yıl bir çalışma yaptım.ve İzmir’e gittim. Burada “ MAVİŞİM” adlı albüm çalışmama başladım.Ve bu albümü çıkardım.Bu albümümün çıkmasında desteğini esirgemeyen menajerim,patronum MK’ müzik yapıma çok teşekkür ediyorum. Bu albümden sonra da 3 yıl ara verdim.Ve istediğim albüm olan “Anam Gözler” i MK müzikten çıkarttım.MK müzik menajerim tarafından benim yüzümden kuruldu.

-Samsun doğumlu ve aslen Trabzonlusunuz. Müziğinizi en çok hangi il belirliyor. 

-Ben Davut Güloğlu’nun dişisiyim.Müzik olarak,kıyafet olarak Doğu Karadenizliyim.TSM hariç albümlerinde her türlü müziği bulabilirsiniz.Ağırlıkta Trabzon-Rize esintileri parçalarımda daha çok.

-Müziği sanat mı yoksa halk için mi yapıyorsun? 

-Ben müzik yaparken müziğin temel ve evrensel değerlerine uyarak,onlara saygılı olarak yapmaya çalışıyorum.Burada sanatın tüm kurallarına uyarak,halkında değerlerine sahip çıkarak müzik yapmaya çalışıyorum.

-Sence Karadeniz müziği yapanların temel eksikliği nedir?

-Karadeniz müziği yapanlar birbirlerini tutmazlar.Dostluğu paraya çevirirler.Birliktelikten çok, yeni parlayanların önünü kesmeye ,ayaklarına vurmaya çalışırlar.

-Sizin örnek aldığınız sanatçılar kimler? 

-Beni İsmail Türüt ve Mehmet Akyıldız’ın müzikleri ,Süreyya Davulcuoğlu’nun davranışları etkiledi.Onun yaşam çizgisini bozmadığını görerek örnek aldım.Türüt’ü okumasından, M.Akyıldız’ı ise eserlerinden örnek aldım.

Son günlerde bu müzik,bu parça benim diyenler çıkıyor.Karadeniz müziğinde büyük ölçüde birbirine benzer,parçalar.Bunu müzik camiasında herkes bilir.Parçaların otantik müzikleri birbirine benzer.Ben son albümümde bunu derk ettim.Umarım albümümü dinleyenler beğenir.

-Türkiye’de şöhret sahibi olanlar ve olmak isteyenler için çeşitli dedikodular üretilir.Sence Türkiye’de bu piyasa nasıl yürür? 

-Bu piyasada ya paran olacak, yada akşam yemeğine çıkacak vücudun.TV programlarında sesinden çok gösterecek organın olacak.Kimse bu piyasada sesine sanatına bakmaz.Ne yükselebilir, ne de yükseldiğin yerde kalabilirsin.Ben bunlarla mücadele edebilmek için çok uğraştım.TV’lerde ayrım-kayrım yapılıyor.Ben müziğe değer verenleri ve insan olanları arıyorum.Menajerim ve dostum be piyasaları bildiği için MK müzik yapım şirketini kurdu.

Kapalıyım,Keşanlıyım diye bir çok TV programına çıkamadım.Kapalı giyindiğim için kapıları yüzüme kapatmaya çalışıyorlar.

-Bunda TV’lerin çokta suçu yok.TV seyircisi sanattan çok baldır-bacak istiyor.Sence bunun sebebi nedir? 

-Yıllardan beri TV ve gazeteler yetişenleri bu yönde tahrik ediyor.Erkekler ve bayanların karşı cinse olan duyguları kullanılıyor.Onların her cinsinin de insan olduğu doğrultusunda eğitim verilse de,medya böyle gösteriyor.Akşamları TV’lerdeki magazin programları 20 ünlüyle saatlerce izlettirebiliyor.Ama ben bu yönüyle sanatçı olmayacağım.Beni sevenler,beni izleyenler sanatımı,sesimi dinleyecekler.Onların ev ve işyerlerine kızları,kardeşleri gibi gireceğim.Ailemden aldığım değerlerden asla taviz vermem.Sürekli neyi verirseniz toplum onunla yetişir.Aslında izleyenleri önce TV’ler o konulara aç hale getiriyorlar.Tavuk-yumurta misali.

-Gülseren Gül,Karadeniz ve Ülke müziğinin neresindedir? 

-Ben Karadeniz müziğinin tam ortasındayım.Henüz hak ettiğim değeri bulduğumu da söyleyemem.Müziğim ve kişiliğimle daha üstlerde olmam gerekirdi.Çalışmalarımla bunu hak ettiğimi söyleyebilirim.

Ülke müziğinin ise Kuzey kenarındayım. Yaptığım parçalarla ve tavrımla önce Karadeniz’de,sonra Karadeniz müziğini Ülkede,daha sonra da tüm dünyada yaymak istiyorum.Bizim müzik ritmimiz evrensel müzik değerlerine çok uygun.Ama yeterince tanındığına inanmıyorum.Folklorumuz sayesinde Karadeniz dünyada daha etkin olarak tanınabilir.Rio karnavalı Brezilya’dan çok tanınıyor.Bizim müziğimizle Yunanistan  yarışma kazandı.Kemençeye daha çok önem vermeliyiz.

-Şöhret sizi nasıl etkiler? 

-Ne şöhret,ne para ve ne de bul beni satın alamaz.Bu dünyanın altıda vardır. İnsan - ne oldum değil,ne olacağım-demeli.Şan-şöhret değil.İnsan olmak önemli.Çünkü Dünya’nın güzellikleri geçicidir.Kimse bu dünyadan göçtüğünde şanıyla,şöhretiyle gitmiyor.Yaptığı güzel ve çirkinliklerle gidiyor.En önemlisi insan olmaktır.Benim değerim ise;sesim,bestelerim,örf ve ananelerimize olan bağlılığımdır.Bunların değer bulması beni şımartmaz.Hatta daha muhafazakar yapar.Daha alçak gönüllü yapar.İnsanlarıma daha güzel şeyler vermek için daha çok çalışmaya beni sevk eder.

-Son sözleriniz?

-Son albümümde; bir süre önce kaybettiğim “Anam” adlı parçayı yazdım.Ve “Anam” olarak albümüme adını koydum.Bu albümümde sponsor bulamadık.Sorun kıyafetim oldu.Menajerim,Mehmet Karlıdağ,maddi ve manevi desteğini esirgemeyerek ve tamamen karşılıksız olarak bu albümümün çıkmasına sebep oldu. Gülseren Gül’ün yeniden açmasına neden oldu.Ve daha güzel işler yapmak için benimle bu yola koyuldu.MK müzik yapım şirketi benim için kuruldu.Kendisine çok teşekkür ediyorum. Maddi ve manevi beni yalnız bırakmayan Karlıdağ veDalbey ailelerine de çok teşekkür ediyorum.

Ayrıca bana bu fırsatı verdiğiniz için siteniz yönetimi ve üyelerine de teşekkür ediyorum.

'

Bu Haberi Yazdır     |   Okunma : 10849   |   Tavsiye Et   |   Habere Yorum Ekle   |   Kaynak : Halil Bayram   |  

::: Kategorideki Diğer Haberler
-  Biryerlere Gelmek İçin ya Paranız Yada Gösterecek Vücuduz Olmalı  (10849)
-  Of ’ta Hırsızlık  (9348)
-  Büyük Alim Oflu Bayram Hoca yı Kaybettik  (9037)
-  OFLU İSMAİL SERBEST  (9024)
-  Halim Yılmaz Of'u Yasa Boğdu  (8621)
-  Of Cinayeti Çözülüyor  (8220)
-  OF BÜYÜK ACI YAŞADI  (7826)
-  ALİ AĞAOĞLU DOĞDUĞU YERİ UNUTMADI  (7817)
-  Of Cinayetinde 2 Kişi Tutuklandı  (7735)
-  Katliamda ölen anne ve 6 çocuğu gömüldü  (7431)
-  Karalahana Temiz Çıktı  (7018)
-  İTALYAN MÜHENDİS TRAFİK KAZASI YAPTI  (6766)
-  OF GELİNCİK DERESİNDE CANLI KATLİAMI  (6761)
-  Oflu Genç İstanbul'da Öldürüldü  (6643)
-  İki katlı ev yandı  (6611)
-  Oflular.com un en mutlu günü  (6300)
-  EMRULLAH OFSPOR’DA  (6140)
-  Sanatçı Reşit Arslan vefat etti  (6112)
-  Hayırsever İşadamına Hak Ettiği Karşılama  (6085)
-  SP Bilgi Yarışmasına Büyük İlgi  (6047)

::: Bu Haber İçin Yapılmış Olan Yorumlar

Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış !

    Yazar Login

 
 

 

  Yusuf Kazdal
  3854  Gün önce kaybolmus ve
  Kendisinden bir daha haber alinamamistir