Şifremi Unuttum ?  Üyelik !     Email :  Şifre :   
   Ana Sayfa  | Albüm Üyelik   |  Ziyaretçi Defteri Oku   Yaz   |  Hakkimizda   |  Künye   |  Açilis Sayfasi   |  Favorilere Ekle   |  18.09.2019 19:37:44
  Kategoriler
 Köyümüz
 Gündem
 İş Adamlarımız
 Bizden Yetişenler
 Altyapı bilgileri
 Yazarlarımız Hakkında
 Tarihi Yapılar
 Muhtarlık
 Ofspor
 Of Haberleri
 Of Hakkında
 Genel Haber

  Anket
> Sitemizin Yeni Hali Nasıl Olmuş ?
Çok Güzel [8]
Güzel [5]
Fena Değil [1]
Beğenmemiş [1]
Sonuçlar           

  Duyurular
www,sugeldi,com
Of Sugeldi Koyu (13.04.2012)


  Çesitli Konular

  En Çok Okunanlar

  Sayac
18.09.2019 Bugün Toplam
Tekil 1.015 4.118.640
Çoğul 1.015 4.118.654
G.Sayfa 1.024 4.306.098
IP No  :  35.171.146.16

 
   :::    Of Haberleri
Yazilari Küçült Yazilari Büyült
03.02.2008

Karalahana Temiz Çıktı

'TAÇSAV-RİZE VALİLİĞİ İŞBİRLİĞİ İLE 300 BİN KİŞİ GUATR (TİROİT) TARAMASINDAN GEÇİRİLEREK YAKLAŞIK 100 BİN HASTA TEDAVİ EDİLECEK.

YAPILAN TİROİT ARAŞTIRMASINDA ÇERNOBİLİN ETKİSİNİN OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI. ARAŞTIRMADA AYRICA KARA LAHANANIN TİROİTE ETKİLİ OLMADIĞI SAPTANDI.

ZE--Kısa adı TAÇSAV olan Türkiye Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Vakfı - Rize Valiliği işbirliği ile Rize de Başlatılan Tiroit (GUATR) taramasında önemli bulgulara rastlandı. Yaklaşık 300 bin kişinin muayene ve gerekli araştırmalara tabi tutulması hedeflenen araştırmada Dünyanın en kapsamlı araştırması ve tedavisinin gerçekleştirilmesi planlandı. Yaklaşık 1 haftalık süreçte 8 bin kişi kontrolden geçirildi. Bunlar arasında riskli 700 hasta tespit edilirken hastaların 30’unda kanser olduğu tespit edildi.

Özellikle Karadeniz bölgesinin GUATR hastalığında önde gelen bölge olduğunun doğru olmadığı saptanırken Kara Lahananın ve Çernobil faciasının bölgede etkili olmadığı belirlendi.

ASRIN TARAMASI

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre bu güne kadar yapılan taramalarda en kapsamlı tarama ve tedavilerin 50 bin hasta üzerinde gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Rize de yapılmakta olan Tiroit (GUATR) taramasının ise tüm Rize halkını kapsadığı yaklaşık 300 bin kişi üzerinde yapılması ve beklenen hasta sayısının 10 binin üzerinde olacağı bu hastaların da tedavi edilmesi taramanın çok kapsamlı ve dünyanın en büyük taraması olacağı kaydediliyor.

Geniş kapsamlı yapılan taramalarda ayrıca önemli bulguların ortaya çıktığı belirlendi.

ÇERNOBİL ETKİSİZ

Taramayı gerçekleştiren sağlık ekibi Başkanı aynı zamanda TAÇSAV yöneticisi Doç.Dr. Hasan Acar yaklaşık 1 hafta süre içinde yaptıkları taramalarda Çernobil faciasının etkili olmadığını kaydederek “ Nükleer facialar en fazla etkili olduğu Tiroit kanserleridir. Bu güne kadar 8 bin hasta tarandı. Bu hastalar arasında 700 riskli dediğimiz ileri derecede GUATR hastası saptadık. Bunların 90 nında kanser olması beklenirken bu sayı çok düşük çıktı. Toplam 30 hastada kanser tespit edildi. Bu veriler gösteriyor ki Çernobil bölgede etkili olmamıştır. Etkisi olsaydı Tiroit kanseri tespitlerinde sayı çok daha fazla olmalıydı”

KARA LAHANA DA ETKİSİZ

Özellikle Halk arasında Kara lahanın GUATR hastalığına yol açtığı şeklindeki düşüncelerin doğru olmadığını vurgulayan Doç. Dr. Hasan Acar şöyle konuştu: Kara lahana Guatr hastalığına yol açabilmesi için kişi başına günde 4 kilodan fazla tüketilmeli. Oysa günlük 4 kilo kara lahana hiçbir kimse tüketemez. Dolayısıyla kara lahana Guatr hastalığında etken bir gıda maddesi değil. İsteyen günlük 4 kiloya kadar yiyebilir. Ayrıca Kara Lahana vücut direncini artıran önemli bir gıdadır. Karadeniz de GUATR hastalığının daha fazla olduğu ve bunun özellikle lahanaya bağlı olduğu söylemleri yanlıştır. Türkiye Akdeniz kuşağında olduğu için Tiroit (GUATR) hastalığı görülmektedir. Karadeniz bölgesindeki GUATR hasta sayısı nüfus oranı itibariye diğer bölgelerden çok daha düşüktür.

GUATR KANSERİNDEN KORKMAYIN

Tiroit (GUATR) kanserlerinin kesin tedavi edilebilen kanser türü olduğunu öne süren Doç. Dr. Hasan Acar Diğer kanser türlerinde olduğu gibi Tiroit kanserinde de erken teşhisin önemli olduğunu söyledi Dr. Acar “Tiroit kanserleri teşhis edilmesi durumunda %100 tedavi edilebilen kanser türleridir. Önemli olan tiroit dışında diğer organlara yayılmadan teşhis edilmesi. O nedenle asıl görev halkımızın yılda birkaç kez kontrol olmasıdır. Bunu gerçekleştirebilirsek Guatr hastalığının da Tiroit kanserlerinin de sonunu getirebiliriz. Bu tür kanserlerden hastalarımız ve yakınları fazla endişe duymamalılar. En kısa zamanda hekime başvururlarsa bu sorun tamamen ortadan kalkar” diye konuştu.

VALİNİN GAYRETİ

Bölgenin korkulu rüyası olarak bilinen GUATR (Tiroit) hastalığının kökünü kazınması için Rize Valisi Kasım Esen tüm birimlere talimat vererek araştırmaya yardımcı olunmasını istedi. Vali Esen konuya ilişkin açıklamasında da Rize de GUATR hastalığının önüne geçmek için her türlü gayretin gösterileceğini vurguladı. Vali Esen şunları söyledi: Uzman arkadaşımızın da belirttiği gibi ülkemiz Akdeniz kuşağında olduğunda her zaman Tiroit (GUATR) hastalığı riski vardır. Önemli olan bu riskin azaltılması hatta ön tedbirlerle ortadan kaldırılmasıdır. Rize de bunu yapıyoruz. Gerekirse gelişmiş ülkelerde olduğu gibi suların iyotlu tuzla korunmasını sağlayacağız. Araştırma tüm halkımız taramadan geçirilene kadar periyodik şekilde sürdürülecek. Zaten bu konuda Fındıklı ilçemizde Guatr Araştırması hastanemiz var. Bunu iyi değerlendirmeliyiz.

Bu arada taramada 1 Patoloji Uzmanı 1 Anestezi Uzmanı 2 cerrah ve bölge hastanelrinden hemşire ve sağlık personelleri yer alıyor.

'

Bu Haberi Yazdır     |   Okunma : 7019   |   Tavsiye Et   |   Habere Yorum Ekle   |   Kaynak : Halil BAYRAM   |  

::: Kategorideki Diğer Haberler
-  Biryerlere Gelmek İçin ya Paranız Yada Gösterecek Vücuduz Olmalı  (10849)
-  Of ’ta Hırsızlık  (9348)
-  Büyük Alim Oflu Bayram Hoca yı Kaybettik  (9038)
-  OFLU İSMAİL SERBEST  (9025)
-  Halim Yılmaz Of'u Yasa Boğdu  (8621)
-  Of Cinayeti Çözülüyor  (8221)
-  OF BÜYÜK ACI YAŞADI  (7827)
-  ALİ AĞAOĞLU DOĞDUĞU YERİ UNUTMADI  (7817)
-  Of Cinayetinde 2 Kişi Tutuklandı  (7736)
-  Katliamda ölen anne ve 6 çocuğu gömüldü  (7432)
-  Karalahana Temiz Çıktı  (7019)
-  İTALYAN MÜHENDİS TRAFİK KAZASI YAPTI  (6767)
-  OF GELİNCİK DERESİNDE CANLI KATLİAMI  (6761)
-  Oflu Genç İstanbul'da Öldürüldü  (6643)
-  İki katlı ev yandı  (6611)
-  Oflular.com un en mutlu günü  (6300)
-  EMRULLAH OFSPOR’DA  (6141)
-  Sanatçı Reşit Arslan vefat etti  (6112)
-  Hayırsever İşadamına Hak Ettiği Karşılama  (6085)
-  SP Bilgi Yarışmasına Büyük İlgi  (6048)

::: Bu Haber İçin Yapılmış Olan Yorumlar

Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış !

    Yazar Login

 
 

 

  Yusuf Kazdal
  3854  Gün önce kaybolmus ve
  Kendisinden bir daha haber alinamamistir